Wszystko o kaszy
Kto powinien jeść kaszę
Kto powinien jeść kaszę?
Kasza świetna dla…
chorych na cukrzycę
osób prowadzących stresujący tryb życia, pijących dużo kawy i cierpiących na bezsenność
Kasza gryczana to prawdziwa bomba magnezowa. Właśnie ten pierwiastek wraz z witaminami z gr. B – również obficie występującymi w tej kaszy – wywierają kojące działanie na układ nerwowy oraz łagodzą bezsenność. Kasza gryczana powinna być również częstym gościem na talerzach osób pijących duże ilości kawy. Napój ten zwiększa bowiem wydalanie magnezu z organizmu.
osób odchudzających się
osób ze słabą odpornością
narzekających na słabą koncentrację
osób z chorobą niedokrwienną serca
kobiet w okresie menopauzy
Duża ilość przeciwutleniaczy, znajdujących się w kaszy gryczanej, spowalnia procesy starzenia – nie tylko te zachodzące w skórze, powodujące zmarszczki, ale również całego układu krwionośnego czy nerwowego. Zmniejsza to ryzyko wielu chorób związanych z wiekiem. Dla kobiet w okresie menopauzy świetna będzie również kasza jaglana, która zawiera ligniny – związki, które wyrównują gospodarkę hormonalną.
kobiet w ciąży i planujących dziecko
Kasza gryczana zawiera dużo kwasu foliowego, który odpowiedzialny jest za prawidłowy rozwój płodu. Jego niedobór w diecie, zarówno u kobiet planujących ciążę, jak i ciężarnych w pierwszym trymestrze, może prowadzić do zagrażających życiu wad rozwojowych. Wysoka zawartość magnezu i żelaza ułatwia pokrycie, zwiększonego w tym czasie, zapotrzebowania na te składniki.
kobiet chorych na zespół policystycznych jajników
mężczyzn prowadzących intensywne życie seksualne, cierpiących na bezpłodność, brak popędu seksualnego lub łysienie
chorych na celiakię
osób podatnych na pękanie naczyń krwionośnych, cierpiących na żylaki i obrzęki
osób z podwyższonym stężeniem cholesterolu i miażdżycą
Kasza jęczmienna jest jednym z najlepszych źródłeł β-glukanu. Jest to związek, który ma bardzo silne właściwości obniżające stężenie złego cholesterolu we krwi. Dodatkowo obecność przeciwutleniaczy działa ochronnie na serce i naczynia krwionośne. Z kolei w kaszy jaglanej zawarta jest lecytyna, która również obniża stężenie złego cholesterolu, zwiększając przy tym ilość tego dobrego. Ponadto zmniejsza agregację (zlepianie się) płytek krwi, dzięki czemu spada ryzyko udaru lub zawału. Dla osób z podwyższonym stężeniem cholesterolu i miażdżycą świetna będzie również kasza owsiana.
chorych na osteoporozę, osób po urazach stawów i narzekających na łamliwe włosy
Korzystny wpływ na stawy, kości, skórę oraz włosy ma krzem. Najwięcej znajdziemy go w kaszy jaglanej. Za dobrą formę skóry, włosów i paznokci odpowiada także cynk, którego najwięcej znajdziemy w kaszy gryczanej i jaglanej.
dzieci
W diecie dzieci sprawdzi się zarówno kasza manna, jak i gryczana czy pęczak. Nie powinniśmy rezygnować z tych ostatnich z obawy, że zawierają więcej błonnika. Włókno pokarmowe jest niezbędnym elementem diety, które zapewnia prawidłową pracę przewodu pokarmowego.