Bliny gryczane to tradycyjne danie kuchni kresowej, bardzo popularne i lubiane na Podlasiu. Dawniej traktowane było jako jedzenie dla biednych. Dziś, dzięki dodatkom, takim jak wędzony pstrąg, jesiotr, śledź czy kawior, te cienkie placuszki stały się wykwintną potrawą i podawane są w najlepszych restauracjach.
Są różne szkoły przygotowywania blinów. Każda podlaska gospodyni ma swój sprawdzony sposób. Wszystkie je łączy jeden główny i charakterystyczny składnik – mąka gryczana. Elżbieta Klepacka, autorka tego przepisu, najbardziej lubi tradycyjną recepturę – z dodatkiem drożdży, dzięki którym ciasto delikatnie rośnie i staje się puszyste.
Sposób przygotowania:
Mąkę gryczaną zalej 1 szklanką wrzącej wody, dokładnie wymieszaj i zostaw do zgęstnienia. Zrób rozczyn z drożdży, 2 łyżeczek cukru, 1 szklanki ciepłego mleka i połowy mąki pszennej. Dokładnie rozetrzyj, nakryj ściereczką i zostaw do wyrośnięcia.
Mąkę gryczaną połącz z pozostałą mąką pszenną, dodaj wyrośnięty rozczyn, zmiksowane z masłem i cukrem żółtka, resztę mleka, sól, a na koniec wmieszaj ubitą pianę z białek. Jeśli ciasto wyjdzie za gęste, możesz dodać do niego trochę ciepłego mleka. Masa powinna być dość rzadka. Delikatnie wszystko wymieszaj i odstaw pod przykryciem na godzinę – dzięki temu bliny będą bardziej puszyste. (Autorka tego przepisu do części ciasta dodała też ugotowaną kaszę gryczaną. Z tej partii bliny wyszły grubsze i bardziej treściwe.) Po tym czasie smaż cienkie placuszki na bardzo małej ilości tłuszczu.
Podawaj z kleksem kwaśnej śmietany, wędzonym pstrągiem, świeżo zmielonym pieprzem i ogórkiem małosolnym. Bliny mogą być również serwowane na słodko – z kwaśną śmietaną i owocami.
Autor: Elżbieta Klepacka (Instagram)