Nie wiesz, jak zachęcić dziecko do jedzenia kasz?
Poznaj sprawdzone sposoby specjalistki ds. żywienia!
Kasza dla dziecka na śniadanie, obiad i deser? Czemu nie! Zdaniem Moniki Stromkie-Złomaniec, ekspertki kampanii „Lubię kaszę – kasza na stół, na zdrowie, na co dzień”, do jedzenia kaszy możemy przekonać najmłodszych, wykorzystując ją w nietuzinkowy sposób. Dietetyczka podpowiada, jak zachęcić, a nie zniechęcić dziecko do jedzenia kaszy, oraz proponuje przepisy na dania, obok których żaden maluch nie przejdzie obojętnie.
Na początek: słodkie i zdrowe śniadanie kaszowe
Dzieci uwielbiają słodkie śniadania. Nie muszą one jednak ograniczać się wyłącznie do czekoladowych płatków z mlekiem. – Dziecko przed wyjściem do szkoły powinno zjeść posiłek, który doda mu energii na początek dnia, ale też zapewni dobrą pracę mózgu podczas lekcji. Najważniejszym elementem są tutaj węglowodany złożone, np. z kasz, i dobrej jakości białko, np. z mleka. W każdym posiłku muszą znaleźć się też warzywa i/lub owoce. Doskonałym pomysłem na poranne danie jest zapiekanka z kaszy – zapewnia Monika Stromkie-Złomaniec.
Jaglana zapiekanka z owocami
Składniki:
- 120 g kaszy jaglanej (suchej)
- 250-300 ml mleka 2%
- 2 łyżeczki ksylitolu
- 3 łyżki wiórków kokosowych
- ½ łyżeczki pasty waniliowej
- 1 jajko
- masło do natłuszczenia naczynia
- do podania: owoce jagodowe (borówki, maliny, truskawki, jeżyny)
Piekarnik rozgrzać do 160 stopni. Kaszę ugotować na mleku. W trakcie gotowania dodać ksylitol, wiórki i pastę waniliową. Ugotowaną kaszę odstawić do ostygnięcia, następnie dodać roztrzepane jajko i wszystko dokładnie wymieszać. Naczynie do zapiekania posmarować masłem i przełożyć do niego kaszę. Wierzch posypać owocami. Zapiekać około 20-25 minut.
Na obiad: polska kasza, włoska nuta
Według Moniki Stromkie-Złomaniec kluczowy jest sposób, w jaki przygotowujemy dziecku potrawę z kaszą. – Najważniejsze, by nie podawać kaszy na sucho, jedynie jako dodatku do obiadu, bo istnieje ryzyko, że w ten sposób zniechęcimy dziecko do jej jedzenia. Możemy zainspirować się kuchnią włoską i aksamitnym risotto, przyrządzając nasze rodzime kaszotto lub pęczotto. Idealnie nadaje się do tego jęczmienny pęczak. Dodając do niego sos pomidorowy i ser, zyskamy dodatkowe względy u naszych pociech… Takie danie, w porównaniu z włoskim risotto, ma znacznie więcej magnezu, żelaza, cynku oraz błonnika pokarmowego. Będzie więc odżywczo, zdrowo i sycąco – przekonuje ekspertka.
Pęczotto w pomidorach z mozzarellą
Składniki:
- 200 g kaszy pęczak
- ok. 500 ml przecieru pomidorowego (np. passaty pomidorowej)
- 1 cebula
- 1 ząbek czosnku
- oregano, bazylia – zioła suszone
- mozzarella (kulka burrata)
- 2 łyżki oleju rzepakowego
- sól, świeżo mielony pieprz
Kaszę pęczak przepłukać w zimnej wodzie. Przełożyć do garnka, zalać świeżą wodą (dwa razy więcej wody niż kaszy) i gotować przez 10 minut na małym ogniu. Po tym czasie odsączyć na sitku i odstawić. Na patelni rozgrzać olej rzepakowy, zeszklić posiekaną w kostkę cebulę, dodać przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku, pod koniec wsypać suszone zioła. Następnie dodać na patelnię podgotowaną kaszę. Pęczotto gotować jak risotto, podlewając partiami przecieru pomidorowego, do momentu, aż kasza będzie miękka. Podawać z serem mozzarella.
I kasza na deser
Kasza jest doskonałym składnikiem deserów. Wykorzystajmy ją, zamiast mąki, do wypieku ciast. Możemy ją zmielić w młynku do kawy. Im grubszą kaszę zmielimy (np. gryczaną, jęczmienny pęczak), tym bardziej wartościową „mąkę” uzyskamy. Taki domowy produkt świetnie nadaje się do przygotowania naleśników lub racuchów. Z kolei ugotowana kasza, po zblendowaniu, może być bazą wilgotnego ciasta. – Oczywiście potrzebujemy w nim trochę słodyczy, ale zrównoważy ją duża wartość odżywcza ciasta upieczonego niejako na kaszy. W takim wydaniu najlepiej sprawdzi się kasza jaglana i gryczana – mówi dietetyczka.
Czekoladowe ciasto gryczane z owocami jagodowymi
Składniki:
- filiżanka owoców jagodowych (porzeczki, jeżyny, borówki itp.)
- 100 g kaszy gryczanej niepalonej (suchej)
- 4 jajka
- 50 g ksylitolu
- 1 łyżeczka pasty waniliowej
- 150 g masła min. 82%
- 100 g gorzkiej czekolady 70%
- 2 łyżki kakao
- 150 g mąki orkiszowej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 szczypta soli
Kaszę gryczaną ugotować, po ostygnięciu zblendować. Piekarnik rozgrzać do 180 stopni. Masło rozpuścić w garnku, dodać połamaną na kostki czekoladę i wymieszać do połączenia się składników. Odstawić do ostygnięcia. Jajka ubić z cukrem i szczyptą soli na puszystą masę, pod koniec dodać pastę waniliową. Następnie do masy stopniowo wlewać wystudzone masło z czekoladą, cały czas miksując. Kolejno, partiami, wsypywać przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia oraz kakao, cały czas miksować. Na koniec dodać zblendowaną kaszę i dokładnie wymieszać łyżką do połączenia się składników. Ciasto przelać do formy wysłanej papierem do pieczenia, na wierzch wyłożyć owoce. Blaszkę wstawić do nagrzanego piekarnika i piec około 40 minut (po tym czasie sprawdzić patyczkiem, czy ciasto nie jest surowe, w razie potrzeby wydłużyć czas pieczenia). Gotowe ciasto odstawić do ostygnięcia.
Ogólnopolska kampania promocyjno-edukacyjna „Lubię kaszę – kasza na stół, na zdrowie, na co dzień”, której organizatorem jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, sfinansowana jest ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.
Więcej informacji o kampanii znajduje się tutaj:
https://www.facebook.com/lubiekasze/
https://www.instagram.com/lubie_kasze/
Kontakt dla dziennikarzy: komunikaty@smart-media.pl